Ako Verner upozornil spovedníkov: Len im povedzte, ako dlho sa naučíte trojitú nápravu

“Ona pani Kopřivová išla tú krokovku s Jirkom,” rozprával Tomáš Verner po voľných jazdách na európskom šampionáte v Ostrave.

Kopřivová pritakala: “Jo, Tomáš mi pri tom hovoril: Vy tu pochodujú viac, predtým než si so mnou odišla na ľad, to nebolo možné – a to mi stále držalo za ruku. Ale u Tomáša som kedysi visela aj cez mantinel. ”

Osemnásťročný Jiří Bělohradský obsadil v Ostrave dvadsiatej miesto, čím zopakoval svoje umiestnenie z Bratislavy, kde vlani na majstrovstvách Európy debutoval.

” Spokojnosť , “hovorila Kopřivová.

Za normálnych okolností by tréneri očakávali výsledkový vzostup, avšak predchádzajúca sezóna Bělohradského bola všetko, len nie normálne.

” Riešil jedno zranenie, potom ďalšie. To bolo spojené aj s niekoľkonásobnou týždňovou prestávkou.Z tohto pohľadu tú snáď ani lepší výkon podať nemohol, “ocenil Verner.

Na jeseň si Bělohradský natrhol úpon priťahovače, ale aj tak musel v polovici decembra štartovať na majstrovstvách republiky, inak by sa nemohol nominovať na európsky šampionát

“Tým, že začneme s republikou, zranený znova. Majster, ktorý sa o ňu staral, nebol šťastný, “povedal Verner. “Pauza sa potom pretiahla cez Vianoce, upravili sme mu plán, napriek tomu to tu pre neho bolo psychicky náročné.”

Vo voľnej jazde predviedol Bělohradský šesť trojitých skokov, prejavil aj umenie pretekárskej improvizácie, keď chýbajúce kombináciu dodatočne zaradil v druhej polovici jazdy.Nevie však zatiaľ trojitý axel, teda najťažšie trojitý skok, o ktorom Verner hovorí, že jeho osvojenie “oddeľuje na ľade chlapov od mládežníkov”.

Sám Verner vystrihol trojitého Axela pri majstrovstvách Európy už v pätnástich, kedy na šampionáte v Lausanne 2002 debutoval medzi mužmi na štrnástom mieste.Bělohradský je v osvojenie si tohto skoku trochu laxnější.

Pred tohtoročnej sezónou mu dokonca Verner s Kopřivová dali ultimátum: “Ak nebudeš do majstrovstiev republiky vedieť trojitého Axela, tak tam nepôjdeš.”

Lenže keď prišlo zranenie, z nárokov zľavili.

“Inak by cez ten axel nejazdil vlak. Že jo, Ďurík? “Otočil sa Verner na zverencov bezprostredne potom, čo Bělohradský po ostravskej voľnej jazde prišiel z ľadu medzi novinárov.

Otázka teda bola naporúdzi: Kedy bude trojitý axel?

“Čo najskôr,” reagoval krasokorčuliar.

“Špecifikuj to, nech je to vonku,” pobádal ho Verner. “Vyjde to čierne na bielom v novinách a potom už nebude úniku.”

“Čo najskôr,” znovu sa pousmial Bělohradský.

“Daj si kótu, zatlač sa,” žiadal Verner .

“Tak treba za mesiac.”

“Žiadny treba…Dobre, 28. februára dávame na sociálne siete video z tvojho tréningu, ako tam skáčeš trojitého Axela, či už dopadne akokoľvek. ”

Jiří Bělohradský má navyše motivátora vo vlastnej rodine, však jeho mladší pätnásťročný brat Matyáš hovorí, že už vie skoro všetko to, čo brat – a tiež nacvičuje trojitého Axela.

“Tento rok mal Matyáš moc dobré výsledky na juniorských pretekoch, chceli by sme, aby dostal šancu aj na majstrovstvách sveta juniorov,” hovorí Kopřivová, ktorý sa stará o Verneura a on.

Matyáš Bělohradský bol treťou v sezóne pre juniorský závod Grand Prix v Saransku.Podobne ako brat trénoval pred príchodom do Prahy v Mariánskych Lázních u Moniky Škorničkové, ktorá teraz vedie českú majsterku Michaelu Luciu Hanzlíková.

Vekom je naďalej juniorom aj staršie Jiří, avšak ten sa bude zrejme čoraz viac orientovať na preteky

Ale bez trojnápravovej nápravy nie je možné dosiahnuť ďalší nárast. Najmä v dnešnej dobe, keď ani štyri nožné skoky iných európskych desiatok nie sú mimoriadne.