Francúzske hádzanárske sú opäť majstri sveta, vo finále hrali Nora

Francúzsko ovládla štvrtý z posledných piatich svetových šampionátov a nadviazala na triumfy z rokov 1995, 2001, 2009, 2011 a 2015. Zároveň si spravila chuť po minulom roku, kedy na majstrovstvách Európy nepostúpila do bojov o medaily a na olympijských hrách v Riu de Janeiro prehrala vo finále.

“Skoršie generácie v nás prebudili sen vyhrávať majstrovstvá sveta a my sme teraz tyhle legendy vyrovnali. Som na tento tím pyšný, “povedal po zápase hviezdny Nikola Karabatic, ktorý bol s šiestimi gólmi najlepším strelcom finále.

Nóri napriek porážke dosiahli na najlepší výsledok z majstrovstiev sveta v histórii. Ich súčasné maximum bolo v roku 1958 šiestym miestom.Do finále prvého kola však vstúpili veľmi bezohľadne a za prvú polovicu udržali mierny náskok, ktorý sa v jednom bode zvýšil na tri góly. Francúzski tréneri však dokázali dokonalé stretnutie. Namiesto veterána Thierry Omeyera, ktorý sa neskôr stal prvým hráčom v histórii, aby oslávil piate zlato, Vincent Gerard prišiel domov a odišiel domov o 18:17. Po zmene strán vynikal Francúzsko. Na 37.minúte zvýšil Porte na 23:18, a aj keď potom ešte Nóri dokázali skorigovať na rozdiel troch gólov, ďalšie gólová séria domácich už finálový zápas definitívne rozhodla.

Beznádejne vypredaná parížska aréna tak mohla už desať minút pred koncom spustiť zborový spev francúzskej hymny na oslavu obrany titulu. “Je to jeden z najkrajších okamihov kariéry. Je úžasné byť majstrom sveta pred rodinou a priateľmi, “povedal Omeyer. “Dnes bolo na ihrisku 16 hrdinov a všetci bojovali ako lvy. Píšeme úžasný príbeh a emócie sú neskutočné, “dodal veteránův brankársky kolega Gerard.

Tím galského kohúta dokonale využil domáce prostredie k svetovému zlatu rovnako ako v roku 2001 a navyše prešiel turnajom len so samými výhrami.V roku 1967 sa podarilo aj Československo. Český výber sa na tohtoročnom šampionáte nezúčastnil.