Hviezda, druhá časť. NHL sleduje remake St Louis. Louisov príbeh

Kvízová otázka znie: Viete, kto je druhým najlepším strelcom National Hockey legu? Nie, Sidneyho Crosbyho najdôslednejšie neprenasleduje ani Alexander Ovečkin, ani Patrik Laine. Obaja európske kanoniermi poráža drobný Američan, ktorý kráča v stopách Martina St. Louise.

Cam Atkinson.

S 24 gólmi sa drží hneď za pittsburghským kapitánom. Nikto to nečakal. Columbus si “vyrobil” hviezdu zo 173 centimetrov vysokého hráča, ktorého kariéru lemujú posmešky súperov, kanadské žartíky od spoluhráčov i ignorovanie zo strany skautov. “To všetko kvôli jeho výške,” vie Jarmo Kekäläinen, generálny manažér Blue Jackets.

Že už ste podobný príbeh počuli?

Keď nedávno Tampa Bay vyvesila dres St.Louisovi, NHL si pripomínala srdcervúco story podceňovaného forvarda, ktorému sa nakoniec podarilo získať niekoľko prestížnych individuálnych trofejí, olympijské zlato aj Stanley Cup. U väčšiny z jeho úspechov bol svojrázny tréner John Tortorella.

Áno, ten istý pán, ktorý teraz šéfuje Blue Jackets. Atkinsona se sv. Louis sa pripojí k inej osobnosti. Lekár Ben Prentiss. A potom sa dá nájsť aj niekoľko paralel, Atkinson prešiel do NHL rovnakou cestou ako jeho vzor, teda cez univerzitnú ligu, aj on naplno prerazil až v dvadsiatich siedmich.

Obaja navyše meria na centimeter rovnako.

Predovšetkým majú silné priateľstvo. Žijú trochu od seba, hrajú spolu počas leta. Keď Atkinson zrazil minulé leto, Louis usporiadal oslavy.Odvtedy mladší z dvoch chlapcov len oslavuje. Cieľový kop, pripísaný asistentiam a najmä víťazstvu. Columbus je víťazný stroj.

Vďaka Tortorellovi. Náročný tréner sa bojí mnohých hráčov. Atkinson nemusel. Od sv. Louise prišla s posolstvom, v ktorom hovorilo: “Tresty vás budú milovať.” Louis vie, že dobre známy búrlivý muž miluje skutočných chlapcov. Jeden z nich je dvadsaťsedemročný palác.

Louise sa spýtala, aký úspech bol jeho priateľ a povedal: “Počas leta pracoval mimoriadne tvrdo a teraz sklízí to, čo zasial. Okrem toho má trénera, ktorý rozumie svojej hre. “Atkinson získal veľkú dôveru v Tortorellu, hrával mocné hry a oslaboval. Používa ho podľa jeho slov. “Milujem to.Som rád, že mi verí. ”

Atkinson nazbieral už vyše 40 bodov, sezónu má rozbehnutú na osmdesátibodový zisk. Jeho súčasné maximum je 53 položiek v štatistike. “Vždy som veril, že môžem hrať na takej úrovni a vyrábať. Najlepšie na svete vykonávajú takéto predstavenia každú noc. O to sa teraz snažím, “tvrdí” hokejový Justin Bieber “.

Práve tak Atkinsonovi prezývali kvôli chlapčenské tvári, keď začal nastupovať v NHL.Usmievavý forvard si však vyžíva v inom žánri, keď nedávno nakrúcal krátky spot pre klubové stránky, vytiahol na neho columbuský kapitán Nick Foligno, že v minulosti rappoval.

Späť ale k hokeju.

Atkinson počas dospievania chodil na špeciálnu tréningy zamerané na šikovnosť a korčuľovanie, jeho otec Tom vedel, že z neho žiadny Hromotĺk nebude, a tak dbal na iné kvality. Vsadil sa do skutočnej hokejovej dierky. A to sa vyplatilo.

Atkinson má teraz na starosti Blue Jackets power-up a je jedným z najlepších hokejistov NHL. A vďaka myšlienke Brada Larsena, asistenta Tortorela, ktorý predtým viedol Atkinson na farme.Bruslivý útočník stáva kúsok od ľavej tyčky, odkiaľ posiela presné prihrávky i strieľa.

“Tam sa cítim ako doma, tam úraduje,” smeje sa.

Jeho mentor St. Louis skončil svoju kariéru ako legenda NHL a s úspechom na svojom účte. Koľko Atkinson sa mu rovná, zostáva otázkou. Prísľubom je fakt, že si Zápase hviezd prvýkrát zahrá v nižšom veku než ikona Tampy Bay.