Nedvěd všetkých prekvapil, povedal Hašek o hľadaní manažéra. Tréner už vie, ako si poradiť s rebelmiŽe národný futbalový tím pôjde na majstrovstvá Európy bez manažéra? Podľa nového reprezentačného trénera Ivana Haška to nie je problém. “Nemyslím si, že je to požehnanie,” povedal v stredu na Radiožurnáli. Hovorilo sa o Pavlovi Nedvědovi, nevyužitých krajanoch či možnom návrate flámskych hráčov vyradených z reprezentácie v závere kvalifikácie. Tieto správy minulý týždeň veľmi rezonovali. Futbalový zväz oznámil, že Česi pôjdu na Euro bez manažéra.

Rokovania uviazli na mŕtvom bode po tom, čo padla opcia s favorizovaným Pavlom Nedvědom. “Nikto mi nesľúbil, že si vyberú manažéra. Bolo mi povedané, že sa bude rokovať,” povedal Hašek. Ako to bolo s Nedvědom? “Boli sme dohodnutí, ako budeme spolupracovať, ale on si to na poslednú chvíľu rozmyslel. Napísal mi, že ho to mrzí, že to jednoducho nemôže urobiť,” povedal Hašek. “Všetkých nás zaskočil, odvtedy sme sa nerozprávali. Keď bude v Prahe, sadneme si a porozprávame sa o tom.” Pripomeňme, že agendu vedúceho národného tímu si rozdelia tréner Hašek a jeho asistenti, vedúci mužstva Michal Černý, šéf českého futbalu Petr Fousek, technický riaditeľ Erich Brabec a generálny sekretár Martin Procházka. “Nemyslím si, že to, čo rozhodol výkonný výbor, je pre nás komplikácia. Veľa krajín nemá manažéra, je to zodpovednosť technického riaditeľa alebo vedúceho tímu.

Ak sa nám na majstrovstvách Európy nedarí, nemôžeme sa vyhovárať, že je to kvôli tomu, že nemáme manažéra. Po Eure si sadneme a porozprávame sa o tom, aké sú možnosti,” načrtol Hašek. “Do budúcnosti sa musíme zamyslieť nad tým, či je táto pozícia potrebná.” Nevylúčil, že by sa v lete mohol k rokovaniam s Nedvědom vrátiť. Ten by mal českému futbalu čo dať, s Juventusom získal niekoľko trofejí. Aj ja by som sa od neho mohol niečo naučiť.”

Hašek už skladá mužstvo na prvý zraz, Česi odohrajú v marci dva priateľské zápasy (22. marca s Nórskom a 26. marca s Arménskom). Kľúčová otázka: bude odpustené triu rebelov, ktorí sa dva dni pred novembrovým kvalifikačným epilógom vybrali do olomouckého klubu Belmondo? Hašek sa stihol porozprávať so všetkými: už počas zimy bol v kontakte so sparťanským útočníkom Janom Kuchtom a na prelome minulého a tohto týždňa vycestoval do Grécka za stopérom Jakubom Brabcom z Arisu Solún a do Londýna za obrancom Vladimírom Coufalom (West Ham). “Viem, ako to budem riešiť, ale nerozhodujem o všetkom sám.

Na konzultáciách bude aj prezident Fousek, ale nemyslím si, že bude nejako výrazne zasahovať,” opísal Hašek. “Áno, uvažujem o tom, že ich pozvem.” Podľa jeho slov majú šancu aj náhradníci zo zahraničných klubov. Stačí sa pozrieť do bundesligy, kde za rozbehnutý Leverkusen pravidelne hrávajú len útočník Patrik Schick a univerzál Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), ktorý sa za národný tím naposledy objavil na Eure 2021 za predchádzajúceho trénera Jaroslava Šilhavého a o pár mesiacov neskôr pre zdravotné problémy ukončil kariéru. “Nemyslím si, že keď chlapci odídu do zahraničia, už nepatria medzi najlepších. Aj keď nedostanú priestor v klube, vieme, ako trénujú a ako rozmýšľajú. Ak zapadnú do mužstva, môže sa stať, že im dáme šancu,” vyratúva Hašek. “Verím, že vytvoríme konkurencieschopný tím a že na Eure uspejeme.”