Pardubickým vo finále dochádzal kyslík, Nymburk si obhajobu postrážil

Pardubická Beksa po sobotňajšom víťazstve 75:62 nad Dečínom sa stredočeským Hegemony v nedeľňajšom finále padla 65:86.

A tak, aj keď mal radosť zo striebornej medaily, 14bodový rozohrávač Viktor Půlpán po zápase povedal: “Sme radi, že sme sa do finále dostali, ale proti Nymburku sme chceli zabojovať viac. Prehrať o dvadsať je veľký rozdiel. ”

Nymburk sa Beks hneď v úvode odtrhol, avšak tá ešte do polčasu jeho vedenie odkrojila na púhe dva body (45:43).

“Už je klišé, že keď vysoko vedieme, necháme súpera vrátiť do zápasu,” komentoval to nymburský pivot Martin Kříž, pardubický odchovanec, ktorý sa stal najužitočnejším hráčom Final Four.

Rozhodnúť mala tretia pasáž. Beksa na favorita opäť nabrala dvojciferné manko a to už nemala silu dohnať.Nymburk lepšie strieľal z poľa a výrazne navrch mal aj na doskoku.

“Zranil sa nám Brandon (Spearman) , ktorý hrá dosť minút. Bolo potom ťažké sa s nimi udržať – sú stále v tempe. Nám už potom trochu dochádzal kyslík, “mienil Půlpán.

Prvý cenný kov pre Svitavy

Usporiadateľská svitavští Turia chceli v zápase o tretie miesto odčiniť blamáž z predchádzajúceho mača s majstrovským Nymburku, ktorému – aj preto, že kouč Růžička v závere šetril hráča základnej päťky – v semifinále podľahli o hrozivých 52 bodov. A pracovali na tom od prvej minúty.

“Začali sme vážne dobre, nalietal nám tam nejaké strely. Skraja sme síce moc nedoskakovali, ale to sa potom zmenilo.A streľba sa nám naozaj darila, “tešilo pivota Bretta Roseboroa po výhre 81:65.

Prvotné náskok túru síce děčínští Bojovníci do konca prvej Desetiminutovky takmer zlikvidovali, ale domáci pokračovali v nastolenom tempe (žiaril hlavne krídelník Slezák) a vďaka tomu išli opäť dopredu. Roseboro je po kombinácii s americkým krajanom Bryanom Smithson poslal v druhej štvrtine efektné smeč zo vzduchu už do patnáctibodového vedenia.

V polčase Svitavy držali veľmi nádejný stav 48:32, a ak mal Děčín predsavzatia s tým niečo urobiť, vyznelo do stratena. naopak; rozdiel vytrvalo narastal. Keď už, tak Tury nebrzdil súper, ale vlastné straty a chyby typu krokov či prerušovaného driblingu.Nakoniec vyhrali jasne 81:65, vďaka čomu získali prvú medailu medzi českou elitou.

“Sme spokojní, pre klub je to historický úspech. Dúfam, že sa to našim fanúšikom páčilo a ďalej budú chodiť v tak hojnom počte, “uviedol krídelník Pavel Slezák.