Nadvláda hokejového Hradca v derby skončila aj doma. Po štyroch rokoch

Viac ako štyri roky opúšťali fanúšikovia Mountfieldu hradecký štadión po derby s Pardubicami s hrejivým pocitom víťazov. V piatok večer sa tak po siedmich extraligových zápasoch hraných práve v Hradci prvýkrát nestalo. Pardubice totiž v Hradci vyhrali. Prvýkrát od novembra 2013 a dokonca prvýkrát od návratu extraligy do Hradca v rovnakom roku v základnej hracej dobe. Ich predchádzajúce výhru 1: 0 im totiž prinieslo predĺženie.

Vďaka piatkovej výhre tak definitívne skončila ešte pomerne nedávna nadvláda Hradca v derby s Pardubicami.Pred novembrovú výhrou 3: 2 na domácom ľade totiž Pardubice predchádzajúcich desať zápasov s Hradcom prehrali.

Nehrali sme dobre, mrzelo Bednářa

“mali sme zlý pohyb, málo sme dohrávali protihráča a mali sme asi menšie hlad po výhre ako súper,” povedal hradecký kapitán Jaroslav Bednář, strelec oboch hradeckých gólov.

Kto čakal útočnú smršť Mountfieldu, nedočkal sa. Domáci favorit, v tabuľke druhý, sa rozbiehal zvoľna, jeho útočná snaha vyznievala veľa placho, veď za prvé dve tretiny donútili jeho hráči pardubického brankára Kacetla len k jedenástich zákrokom. Tomu zodpovedal aj počet výrazných šancí.V prvej tretine jedna, s ktorou si Kacetl poradil, v druhej tiež jedna, ale Kacetl proti Cingel znovu dobre zasiahol.

Pardubice toho dokázali využiť. V obrane hrali spoľahlivo a v útoku boli nebezpečnejší. Príklad? V druhej tretine mali pri vylúčení Bednářa tri veľké šance. Sýkora delovka skončila na hornej tyčke hradeckej bránky, strelu Rolinka prakticky do prázdnej bránky chytil Rybár ao chvíľu neskôr Tomášek znovu trafil hornú tyčku.

Gól hosťom priniesla až ďalší presilovka, Sýkora znovu napriahol a po teči Vydareného puk skončil pod horná tyčkou Rybárová bránky.

Mountfield sa rozbehol až v poslednej tretine, ale už za stavu 0: 2.Počas minúty a pol síce Bednář vyrovnal, na zvrat to ale nestačilo, hostia išli znova do vedenia. “My sme nehrali dobre, nevyužili sme ani presilovku päť na tri,” mrzelo Bednářa, “snáď to v nedeľu bude lepšie.” V ďalšom kole hrá hradecký Mountfield znova doma, hostí Liberec.

Pardubické spasenie

Na dva Bednářová góly zareagovali pardubickí oddychovým časom, skonsolidovali tím…A potom je spasil hráč, ktorý tým prekvapil asi všetky v hale vrátane seba.

Center štvrtej pardubickej radu Antonín Dušek sa v 54. minúte valil s kolegom z útoku Baranom na hradeckú bránku, namiesto nahrávky sa rozhodol strieľať a ranou k ľavej tyčke nachytal brankára Mountfieldu Patrika rybár, ktorý už sa chystal presúvať.Bol to pritom jeho premiérový zásah od prestupu do Pardubíc po predchádzajúcom pětatřicetizápasovém pôstu.

“Tonda to urobil výborne, vďaka tomu sme vyhrali,” chválil Duška v rozhovore pre Českú televíziu autor úvodného gólu pardubického Dynama Petr Sýkora.

“Som rád, že sme sa Hradci vyrovnali v korčuľovaní,” uviedol Sýkora. “Oni majú perfektné mančaft, navyše hrali doma pred skvelú kulisou. Snažili sme sa plniť to, čo sme si pred zápasom povedali. ”

K ďalšiemu zápasu pardubickí hokejisti nastúpi opäť vonku – v nedeľu od 18 hodín sa v pražskej O2 aréne postaví domáci Sparte.